Динко Черкезов: Несигурността е общото нещо, което свързва всички технологии.
|От 2011 г. New Horizons Bulgaria е акредитиран учебен център към EC-Council – водеща международна организация в разработката на специализирани програми за тренинг и сертификация в областта на информационната сигурност. За изминалите три години, New Horizons е обучил и сертифицирал специалисти по Certified Ethical Hacker (C|EH) и Computer Hacking Forensics Investigator (C|HFI). Динко Черкезов е един от курсистите ни, който успешно се сертифицира като “етичен хакер“. В следващите редове с Динко ще си поговорим за сложността на обучението, сертификационният изпит и ползите от това да си Certified Ethical Hacker.
- Здравей Динко. Разкажи ни малко за себе си.
Здравейте, вече над 12 години съм в областта на информационните технологии. Преминах през различни позиции и работа с различни технологии, като интересите ми през последните 2-3 години мигрираха към областта на информационната сигурност, тъй като установих, че сигурността, или по-скоро несигурността, е общото нещо, което свързва всички технологии. - Как разбра за курсовете на EC-Council и трудно ли взе решение да се включиш в C|EH?
Както казах, от няколко години се интересувам от темата Информационна сигурност, очаквах курсовете на EC-Council в България и не ми беше трудно да взема решение за това. Пропуснах първите 2 или 3 курса, мисля, но се включих в този, организиран през април 2013. - Имаше ли очаквания към сложността на обучението и към лектора – Борис Гончаров?
Да, имах предварителна представа за съдържанието и напълно съвпадна с очакванията ми. Практическите упражнения в TestLab са най-полезната част от курса според мен. Много съм доволен, че лектор ни беше Борис Гончаров. Бях присъствал на няколко IT security конференции и бях останал с много добри впечатления от познанията му и начина на представянето им в областта. Не го затруднихме и с „по-практически“ въпроси. - Труден ли беше изпитът?
Не мога да кажа, че беше лесен, тъй като покрива много широка област от информационните и комуникационни технологии. Всяка вечер по време на курса трябваше да се чете и тества до късно (по-скоро до рано), за да се подготвиш за изпита. Според мен трудността е 8 от 10. Като цяло обаче препоръчвам изпита да се държи веднага след завършване на курса. - След C|EH, ти премина и курс Project Management Professional. Според теб има ли полза от придобиването на световно признати сертификати?
Да, като IT постоянно съм участвал в редица проекти и имах нужда от систематизиране на познанията и придобиване на нови знания в областта на управлението на проекти. Благодаря на лектора Костадин Купенов за страхотния курс(10++). По отношение на ползата от сертификацията, задължителна е според мен и тежи повече от образователния ценз дори. - Има ли тема от информационната сигурност, която ти е интересна и може да превърнем в обучение?
Да, единият се предлага при Вас вече, става въпрос за Computer Hacking Forensic Investigator (C|HFI), аз бих искал да се продължи със следващите курсове от „пътеката “ на EC-Council и да се организират курсове EC-Council Certified Security Analyst (E|CSA) . - Благодарим ти и ти желаем успех!
Аз също Ви благодаря, надявам се още до края на тази година да има организиран някой от желаните от мен курсове.
Интересувате се от темата? Пишете ни!