Елена Бугова: „Бизнес анализаторът винаги трябва да е наясно с очакванията за проекта“
|На 19 май 2014 г. в New Horizons стартира двудневен курс Pragmatic Use Case Writing. Курсът е насочен към бизнес анализатори, системни анализатори, технически мениджъри и софтуерни разработчици. Лектор на обучението ще бъде Елена Бугова.

Тя е член на Международния институт по бизнес анализ (IIBA) и от три години и половина активно се занимава с анализ и документиране на бизнес изисквания.
Работата ѝ като бизнес анализатор включва още изготвяне на enterprise анализи, моделиране и оптимизиране на процеси.
Участвaла е в международни проекти на голяма българска телеком компания и от скоро работи по проекти в сферата на Forex търговията.
Сертифициранa е в управление на проекти (PRINCE 2), бизнес комуникации и Customer requirements analysis.
Елена Бугова провежда обучения по бизнес анализ към New Horizons Bulgaria
- Здравей Елена. От всички възможни професии, защо избра точно бизнес анализа, като сфера, в която да се развиваш?
Професията ‘Бизнес анализатор’ е много вълнуваща. Имаш възможността да работиш в разнообразни проекти с експерти на различно ниво. Предимство е, че Бизнес анализаторът разполага с цялата картина (къде искаме да стигнем, какво искаме да подобрим), така подпомага Бизнес звената в избора на решение и IT екипа в изпълнението му. От почти 4 години работя като Бизнес анализатор и намирам работата си за много интересна и предизвикателна.
Особено съм удовлетворена когато виждам ползата от работата ми за всички stakeholder-и в проекта. Вярвам, че професията на бизнес анализатор не само повишава професионалното ми развитите, но и ме обогатява като личност. - Какво помага и респективно, какво пречи на добрият бизнес анализатор в ежедневната му работа?
Това, което помага на бизнес анализатора, е ясната преценка на ситуацията, ориентирането в обстановката, гъвкавостта. Бизнес анализаторът винаги трябва да е наясно с очакванията за проекта, за да може да ги изпълни или коригира, ако е необходимо.Това, което може да попречи, е липсата на фокус, неразбирането на core нуждата, предоверяване на нечия експертна оценка. - Какъв е кариерният път на бизнес анализатора и кои са сферите, в които най- добре може да покаже потенциала си?
Обикновено Бизнес анализаторът продължава кариерното си развитие като мениджър. Ролите Бизнес анализатор, Project/Program manager, Product manager, Team Lead са много близки и често се съвместяват.
Бизнес анализаторът също може да приеме ролята на консултант в сфери, в които вече се е специализирал. - Предстои ти да проведеш курс Pragmatic Use Case Writing. Разкажи ни малко повече за курса и твоя поглед над това, което смяташ за най-полезно.
Добрият бизнес анализатор трябва да е добре оборудван с ‘оръжия’, които да може да ползва според случая. Use case-ите са универсалното оръжие.
Те дават контекст за изискваният и осигуряват по-доброто разбиране за необходимата промяна.
Use case-ите имат различно приложение:- като средство за извличане на user requirements;
- като начин за уточняване на scope-а, приоритетите на проекта;
- да осигуряват видимост за сложността на решението;
- да осигуряват основа за дефиниране на test cases;
- да осигуряват проследимост между requirements- use-cases – test cases;
Курсът Pragmatic Use Case Writing разглежда всички тези употреби на use case-и и най-важното – осигурява необходимите практически умения за прилагането им.
- Благодаря ти за отделеното време. Успех!
Допълнителна информация за курса:
Подробна програма: Pragmatic Use Case Writing Course Outline (pdf)
Продължителност: 2 дни (16 учебни часа)
Дати на провеждане: 19-20 май 2014 г.
Място на провеждане: Учебен център New Horizons Bulgaria
Цена: 390 евро без ДДС
За повече информация и записване за предстоящия курс Pragmatic Use Case Writing потърсете консултант на New Horizons на тел.: 02 4210040 или email: office@newhorizons.bg.