Пикник край пътя
|През последните години издателство „ИнфоДАР” публикува отново творби на Аркадий и Борис Стругацки. На гърба на корицата пише, че авторите са любимци на поколения читатели от бившия източен блок.
В повестта „Пикник край пътя” двамина разговорят за последствията от мистериозното посещение в Зоната.
Разговорът им тръгва от ксенологията – дисциплина, обединяваща научната фантастика с формалната логика – и завършва с разсъжденията им върху общоприетото твърдение, че човекът е рационално същество:
Всичко щеше да бъде наред, казва Валентин, ако знаехме какво точно е здравият разум или тъй наречен разсъдък. Общоприетата формулировка е, че здравият разум е качеството, присъщо на хората и разграничаващо ги от животните.
Но, продължава Валентин, има и други формулировки, например: Здравият разум е способността на едно живо същество да извършва неразумни или неприсъщи нему действия. Или хипотетичната дефиниция, че здравият разум е сложен биологичен инстинкт, който все още не се е формирал напълно. Или: Здравият разум е способността да използваш силите на околната среда без да рушиш средата.
Събеседникът на Валентин, Ричард, изглежда по-оптимистично настроен. Той предлага следната дефиниция: Човекът, за разлика от животните, е създание с неподлежаща на обяснение нужда за знание.
Валентин отговоря, че нуждата за знание не е е присъща на обикновения човек. За обикновения човек е важно да може да разбира, а за да разбираш, продължава Валентин, не е необходимо да знаеш. Хипотезата за съществуването на Бог ни дава несравнима възможност да обясним и разберем всичко, без да е необходимо да знаем каквото и да е.
И така, скъпи читателю на любимите Стругацки, кое е по-важно за теб – да знаеш или да разбираш?
На пазара току-що излезе повестта на братя Стругацки „Безпокойство”, за която се прави паралел със сюжета на „Аватар”. Приятно четене!
София, 12.05.2010 г.
dimitar (at) newhorizons.bg