Как да се подготвим за вземането на сертификат от Microsoft?
|Преди да започнем подготовката за успешно полагане на сертификационен изпит, трябва да имаме идея за областта, в която искаме да се сертифицираме. Майкрософт е софтуерна компания с доста богато портфолио от продукти и за щастие (или не) предлага сертификационни програми за голяма част от тях. Едни от най-разпространените сертификати са ориентирани към системни администратори и разработчици, но на много добра популярност се радват и сертификационните програми за MS SQL администрация както и тези за Axapta и Microsoft Dynamics.
Когато изберем технология, в нашия случай Windows 7, първото нещо, което трябва да направим е да разгледаме какви сертификационни програми има за нея. Това става най-лесно през страницата на Майкрософт – http://www.microsoft.com/learning/en/us/certification/cert-overview.aspx
От тук си избираме Explore certifications by technology и търсим сертификатите, които може да вземем за дадения продукт. За Windows 7 виждаме, че има два типа сертификати Microsoft Certified Technology Specialist (MCTS) и Microsoft Certified IT Professional (MCITP).
Ако изберем с мишката някой от тях, например MCTS ни препраща към страница с всичките TS изпити, които се предлагат. Преценяваме кой е най-подходящ за нас (например 70-680).
Това става като го изберем с мишката и разгледаме информацията, която е налична за този конкретен изпит. Моят съвет е да прочетете внимателно цялата налична информация, но най-важно за успешното преминаване на изпита е информацията за обхвата му и как Майкрософт препоръчват да се подготвим за него.
За да разберем върху какво са базирани въпросите, е необходимо да изберем “Skills Measured” бутона и да разгледаме темите, по които трябва да се подготвим.
Следващата стъпка е да проверим материалите, които биха ни свършили работа по време на подготовката. Тук има няколко варианта, които официално се препоръчват, както се вижда от картинката по-долу.
Първият и може би най-добър вариант, са официалните курсове, които се провеждат по програма, одобрена от Майкрософт в сертифициран от Майкрософт учебен център (например New Horizons Bulgaria) и от сертифициран (MCT) инструктор. Също така, тe са и най-бързия начин да стигнем до сертификат. Предимствата са в контакта с професионалист, който може да отговори на Вашите въпроси, да управлява Вашия процес на обучение и да представи по-достъпен, съобразен с нуждите на аудиторията, начин учебния материал . Разновидност на този тип обучение е така нареченото „Обучение с ментор”. При него не е необходимо да се сформира група, а се комбинира предварително записан видео материал с периодични консултации от страна на сертифициран инструктор, наречен ментор. Предимствата на това обучение е, че то е изключително гъвкаво и позволява да се определя темпото, с което ще се възприема материала от самия студент, който в повечето случаи сам съставя своя график.
Алтернатива на обучението в класна стая е online обучение, което се предоставя през уеб сайта на Майкрософт. Тук обаче, губим комуникацията с живия човек и възможността да зададем въпроса, когато той възникне в процеса на обучение.
И на последно място имаме възможност да си закупим самоучител под формата на книга, специално разработена по материала залегнал в сертификационния изпит. Тези книги, както и учебниците в официалните курсове на Майкрософт, са разработени от екипа, който е писал документацията на продукта и са доста обстойни и изчерпателни. Това, може би е най-евтиния, но и най-трудоемкия и дълъг вариант, тъй като времето инвестирано в събиране на необходимата информация и осмислянето й, както и липсата на лабораторна среда, в която да се упражнявате, могат да Ви забавят многократно.
Много полезно средство при непосредствената подготовка за изпита са така наречените „Практически тестове” (Practice Test). Това е вариант да проверим доколко сме се подготвили за изпита, да се запознаем с интерфейса на изпитващия софтуер и начина на задаване на въпросите, преди да се явим на същинския изпит. Двете компании, които са оторизирани от Microsoft да предоставят такъв тип тестове са Measure UP и Self Test Software. New Horizons Bulgaria е оторизиран партньор на Measure UP и може да Ви предостави на преференциална цена възможност да ползвате тази тестова система.
След като сме уточнили изпита и сме се подготвили последното нещо, което трябва да направим е да се свържем с оторизиран тестов център и да заявим нашия изпит. New Horizons Bulgaria е един от лицензираните центрове за провеждане на сертификационни изпити на Microsoft, Cisco, Adobe и много други. Тук, също така можем да Ви направим кариерна консултация, за да си изясните коя сертификационна програма е за Вас и как да структурите Вашия обучителен процес.
Дарин Йончев
MCT, MCSE+Security, MCITP, MCTS, CompTIA Security+
Инструктор към New Horizons Bulgaria
Спомням си как станах MCSE…
Един ден от тестовия център се обадиха, че има промоция: Безплатно явяване за всеки, който се явява на изпит за първи път.
Прегледах един студентски учебник за 30 минути, записах час и отидох. Както се и очакваше „Veni, vidi, vici“, „Windows NT workstation 4.0“.
Следващата седмица дойде друга промоция – Може да се явите безплатно до 20 юни на изпит по Microsoft Exchange.
Прегледах един студентски учебник за 30 минути, записах час и отидох. С леки съмнения в собствените сили, но пак „Veni, vidi, vici“. Е, не бях с 1000 точки, но към 780 от воле си бяха добре.
И тогава си казах – защо да не взема и останалите? Отговарям за 120-150 работни станции, 7-8 сървъра, както и бизнес клиенти, искащи съвети и консултации – всички условия за практикуване. И така – за 6 седмици взех 6 изпита.
Най-важната препоръка?
1. Да си познаваш материала и да имаш достатъчно практика
2. Планирай изпита в такова време, когато си отпочинал и в добра форма.