Business Process Management (BPM): Обучение и практика
|През 2009 г. Ню Харайзънс България представи курс за Въведение в Управление на Бизнес процеси (Business Process Management). През 2010 г. Ивайло Величков ще представи темата отново, на 13 – 14 май, в учебен център Ню Харайзънс България.
За кого е подходящ курсът?
- Банки
- Телекоми
- Софтуерни компании
- Застрахователи компании
- Фармация
- Ютилити
- Автомобилостроене
- Производство
Кой се интересува от BPM?
- ИТ Мениджъри
- Мениджъри Операции
- Мениджъри Риск
- Мениджъри по качество
- Директори
Кой може да участва в курса?
Курсът е подходящ както за нови, така и за опитни потребители на BPM (refresh). Курсът може да се води на български и английски език.
BPM в България:
В България темата изостава в сравнение със Западна Европа и САЩ, в някой аспекти 5 – 10 години, в други до 20 години. Нуждата от BPM идва с натрупването на професионален опит в организацията и зрелостта й.
Фактори за навлизане на BPM в организацията са конкуренцията, регулации, сливания и поглъщания, необходимост от растеж, от свиване на разходите, от стандартизация, от автоматизация на дейностите и т.н.
BPM разглежда всички оперативни процеси, както и процесите в проекти. Да се прави разлика между оперативен процес (част от BPM) и процес в проект (Project Management).
Да се прави разлика е важно, защото оперативните процеси са или с някаква цикличност или се генерират от някакви събития, но нямат ограничения във времето.
Процесите за управление на проекти се оптимизират по същите начини, но често фокусът е в конкретно проявление на процеса, защото всеки проект е уникален.
В България оперативните процеси са познати и като „работни процеси”.
Кога BPM има възвращаемост?
BPM има възвращаемост при наличие на критична маса:
- Пример: Предприятие с над 100 служители, над 2-3 млн. лева оборот
- Пример: Предприятие с 300 администрация и 300 работници ще има нужда от BPM vs Предприятие с 30 администрация и 300 работници няма нужда от BPM
Как да направите първи стъпки в BPM?
- Използвате външни консултанти
- Борите се сами
- Определени хора започват да отговарят за BPM – създавате BPM Center
- Правите пилотен проект с помощта на консултанти, доизграждате капацитет и продължавате работа сами. Периодично, при нестандартни и нови ситуации, използвате консултанти
Ще изисква ли BPM усилия и ще има ли резултат?
Да, внедряването на BPM изисква усилие и постоянство, но резултатите не закъсняват.
BPM е мета-управление и в този смисъл управлението на процеси е естествено занимание, а управлението на това управление е нещо рисковано – може да има огромни ползи, а може да е чиста загуба на ресурс.
Както казва нашият инструктор: Execution. Execution. Execution.
София, 12.04.2010 г.
dimitar (at) newhorizons.bg
Здравейте, бих искала да напарвя запитване за тренинг за 14 души на тема BPM, в IT сектора и по-конкретно софтуерно разработване.
Дали можем да получим малко повече информация.
Благодаря ви.
Поздрави
Даниела Андреева